27. 3. 2017

Matematický klokan

V pátek 17. března 2017 proběhla nejen u nás ve škole soutěž Matematický klokan.

Je to mezinárodní soutěž, která vznikla přibližně v roce 1980 v Austrálii a od roku 1991 se rozšířila do zemí Evropy. V roce 2016 se již této soutěže účastnilo přes 6 milionů soutěžících z více než 60 zemí celého světa. V okrese Zlín v loňském školním roce soutěžilo 11 179 žáků a studentů ze 76 základních a středních škol.

Pořadatelem Klokana v ČR je Jednota českých matematiků a fyziků ve spolupráci s Pedagogickou a Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci.

Soutěžící jsou podle věku rozděleni do 6 kategorií: Cvrček (2. a 3. třída základní školy),

Klokánek (4. a 5. třída základní školy), Benjamín (6. a  7. třída základní školy), Kadet (8. a 9. třída základní školy), Junior (1. a 2. ročník střední školy) a Student (3. a 4. ročník střední školy).

Soutěží se v jednom termínu, takže žáci a studenti absolvují školní, oblastní, republikové a vlastně i mezinárodní kolo ve své lavici. Na základní škole řeší žáci 24 úkolů, na které je vymezeno 60 minut čistého času, kromě kategorie Cvrček, ti řeší jen 18 úloh.

V naší škole letos soutěžilo 195 žáků ve čtyřech kategoriích: Cvrček, Klokánek, Benjamín a Kadet.

Všichni soutěžící obdrží od svých vyučujících matematiky Osvědčení o účasti.

Nejlepšími řešiteli byli:

V kategorii Cvrček:

1. místo Dvořáček Karel 3. B
  2. místo Bořutíková Johana 3. A
  3. místo Dubská Ella 3. C
  4. místo Šenkýř Filip 3. A
  5. místo Surý David a Majar Martin, oba ze 3. B

V kategorii Klokánek:

1. místo Barbora Chudárková 5. B
  2. místo Adam Gerža 5. C
  3. – 4. místo obsadily se stejným počtem bodů Michaela Jančíková z 5. B a Simona Volková z 5. C

5. místo Čechová Julie 5. A

V kategorii Benjamín

1. místo Vojtěch Pekař 7. C
  2. místo Barbora Kohoutová 7. B
  3. místo Marek Špaňhel 7. B
  4. – 5. místo Jochec Jan 7. A a Kolařík Petr 7. B

V náročné kategorii Kadet

1. místo Romana Halová 9. A
  2. – 3. místo Johana Geržová a Katka Velecká, obě z 9. A

4. místo Jaroslav Kršák 9. C

5. místo Steinerová Veronika 9. A

Vítězům moc blahopřejeme.

V této soutěži už se nikam nepostupuje. Výsledky z jednotlivých škol se posílají  na Gymnázium Zlín, Lesní čtvrť, kde se zpracovávají a vyhodnocují za celý Zlínský kraj. V Olomouci pak za celou Českou republiku.

Všem našim soutěžícím moc děkujeme za účast při řešení nelehkých úkolů v této soutěži a přejeme hodně dalších úspěchů.

Poděkování patří i všem vyučujícím, kteří se podíleli na organizaci a vyhodnocení této soutěže.