5. 3. 2018

Škola nanečisto

Přes šest desítek předškoláků dnes poprvé usedlo do vizovických školních lavic. Ještě před zápisem do první třídy si tak vyzkoušeli, jaké to od 1. září může být. Akci s názvem Škola nanečisto ZŠ Vizovice připravila už potřetí. „Hlavním cílem je odbourat stres dětí při zápisu do první třídy. V dubnu přijdou do prostředí, které už znají, kde už byly,“ řekla zástupkyně ředitelky Lucie Navrátilová.

Na předškoláky čekal nabitý program. První si vylosovali barevné klíče, podle kterých se rozdělili do šesti připravených tříd. Na začátku hodiny nechybělo tradiční zvonění a pak už začalo samotné „vyučování“ plné pohádek, otázek na jejich znalost, počítání, poznávání barev i určování pravé a levé strany. V další části pak přišly na řadu stříhání, lepení či třídění obrázků. Nechyběly ani hry, při kterých děti, ač se navzájem často neznaly, musely spolupracovat. To vše za přítomnosti rodičů, kteří zábavné hodině přihlíželi ze zadních lavic.

„Rodiče často chodí k zápisu nerozhodnutí, zda dítě do školy dát či ne. Tady mají možnost jej vidět přímo v procesu, jak se projevuje v kolektivu, reaguje na paní učitelku, plní jednotlivé pokyny. Vidí, co mu nejde, v čem by potřebovalo se zlepšit, s čím pomoci,“ řekla zástupkyně ředitelky ZŠ Vizovice Lucie Navrátilová.

„Je vidět, že děti, které budou nastupovat v září do školy, pomalu dozrávají. Taková metoda vyučování - škola hrou, jak říkal Komenský, je pro Vizovice určitě přínosem. Já jsem velmi spokojený. A myslím, že tato hodina byla opravdu plodná,“ zhodnotil Vojtěch Řehořík z Vizovic, který do školy dorazil se synem Petrem. „Líbilo se mi tady úplně všechno. Stříhání, lepení, pohádkové hádanky. Těším se do školy moc,“ usmál se šestiletý Petr.

Po skončení hodiny někteří rodiče využili možnosti a s učitelkami konzultovali, jak se jejich předškolák choval. „Paní učitelka vždy rodičům ochotně poradí. Řekne třeba, co by společně mohli ještě procvičit,“ dodala Lucie Navrátilová.

Zápis do první třídy se v ZŠ Vizovice uskuteční 6. dubna. Jako každý rok vedení školy očekává, že k němu přijde 70 až 80 dětí, z toho 17 se k zápisu dostaví opakovaně po loňském odkladu školní docházky. Na začátku září prvňáčci usednou do školních lavic ve třech třídách.

Gabriela Netopilová Sluštíková

PR manažer města Vizovice