3. 4. 2018

Návštěva zahraničních studentů z UTB

Ve středu 28.3.2018 jsme mohli již podruhé přivítat mezinárodní návštěvu z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Sedm zahraničních studentů prezentovalo své země v rámci hodin anglického jazyka pro žáky osmých a devátých tříd.

Tentokrát k nám dorazili zástupci Belgie, Vietnamu a Pákistánu. Na závěr hodin měli žáci možnost ptát se a komunikovat se zahraničnímu studenty v angličtině.

On Wednesday 28th March 2018, we had the second international visit from the Thomas Bata University in Zlín. Seven foreign students talked about their countries within English lessons for pupils from the eighth and the ninth grades. This time,  students from Belgium, Vietnam and Pakistan came to our school. At the end of the lessons, pupils had a chance to ask questions and communicate with foreign students in English.