PROPOJUJEME HISTORII I SOUČASNOST

UČÍME MODERNĚ V NOVÉ I 'STARÉ' ŠKOLE

Martinské hole 2023

   Změna klimatu směrem k oteplování se výrazně podepisuje i na sněhových podmínkách v Čechách. Zimy jsou mírnější, sněhu ubývá a provozovatelé skiareálů musejí čerpat vodu na umělé zasněžování z přírodních toků. Tuhé „LADOVSKÉ“ zimy jsou už jen historickou vzpomínkou.

  V roce 2013 jsme poprvé s lyžařským výcvikovým kurzem našich sedmáků zamířili na Slovensko, kde v nadmořské výšce 1250m – 1456m leží lyžařské středisko Winter park Martinky. Hned jsme si ho všichni zamilovali a jistota sněhu nás osm let v řadě za sebou utvrdila, že jsme vybrali správně.

  Po dvouleté „covidové“ pauze jsme se letos vrátili plni očekávání na svůj již devátý pobyt. V lednu – v době našeho tradičního termínu, však byl skiareál z důvodu špatných sněhových podmínek uzavřen. Velké podzimní sucho mělo za následek, že v potoku chyběla voda pro sněžná děla. A Martinské Hole byly bez sněhu, holé.

   LVK jsme nezrušili a kurzu jsme dali ještě druhou šanci. I když první volný termín byl až 19. března, 60 členů naší výpravy se dočkalo a program kurzu byl naplněn za dobrých sněhových podmínek na pěti sjezdovkách.  Celkem 52 dětí pod vedením obětavých a zodpovědných instruktorů  - Jindřich Návrat, Dominik Masař, Radek Fojtík, Jan Adamuška, Pavel Červenka a David Grác, se učilo a zdokonalovalo v lyžování i snowboardingu. 

  Tento kurz však nebyl netradiční jenom změnou termínu.  Žel, z Vizovic jsme si kromě radosti a nadšení na hory přivezli i chřipku, která na děti udeřila v plné síle již druhý den pobytu.  Od pondělí tak měla paní zdravotnice Radka Dvořáčková plné ruce práce – první zranění i horečky. V následujících dnech jsme byli nuceni z důvodu nemoci poslat domů 10 dětí a v pátek, v den odjezdu, jsme vezli dalších 8 marodů.

  Lyžák, kromě učení a zdokonalování se v lyžování či jízdě na snowboardu, je i místem, kde se všichni mají možnost lépe poznat, bavit se, smát, těšit z menších či větších úspěchů, navazovat nová kamarádství. Věřím, že tyto společně strávené chvíle budou patřit k nejkrásnějším vzpomínkám na základní školu.  „Á, moji milí sedmáci, pozor: HASTA LA VISTA, BABY!“

  S poděkováním Nadačnímu fondu Pastelka za příspěvek na autobus a odměny, drahým kolegům za skvělou práci a v neposlední řadě všem úžasným dětem Adriana Hálová, vedoucí LVK.

NAHORU nahoru