PROPOJUJEME HISTORII I SOUČASNOST

UČÍME MODERNĚ V NOVÉ I 'STARÉ' ŠKOLE

Karlov pod Pradědem 2022

   „Paní učitelko, když teď propadneme, můžeme jet s vámi na Martinky příští rok znovu?“ Touto citací jsem končila jeden ze svých článků z předešlých ročníků lyžařského výcvikového kurzu. Bylo to v době, kdy se nikomu z nás o nějakém COVID–19 ani nezdálo.

   Přípravy na letošní kurz tak byly velmi netradiční a náročné. Nejenom že jsme po deseti letech museli najít nové lyžařské středisko s vhodným ubytováním, ale nejasné podmínky a měnící se nařízení vlády celou organizaci až do závěrečných dnů značně komplikovalo. Nakonec  jsme všechno zvládli a v úterý, 4.1.2022 v ranních hodinách, vyrazilo 79 členů naší početné výpravy na hory. Karlov pod Pradědem nás však přivítal hustým a vytrvalým deštěm a nostalgie za Slovenskem se u dospělých účastníků ještě o něco prohloubila. První den jsme strávili při přednáškách, v tělocvičně a bowlingu. Od středy, díky zlepšujícímu se počasí, LVK mohl pokračovat dle stanoveného programu už na lyžařských sjezdovkách.

   Celkem 70 chlapců a děvčat bylo rozděleno do sedmi družstev dle zaměření – lyže, snowboard – s ohledem na aktuální lyžařské dovednosti a výkonnost. Několik dní se pak pod vedením obětavých a zodpovědných instruktorů - Jindřich Návrat, Dominik Masař, Jan Adamuška, Slávek Pavelka, Pavel Červenka, David Grác a Radek Fojtík, učili a zdokonalovali. V takovém velkém počtu se nelze vyhnout nemocím a zraněním. O bolístky dětí i dospělých se od prvního dne vzorně starala paní zdravotnice Radka Dvořáčková.

     Kromě hodin strávených na svahu, kde se od dětí vyžaduje maximální disciplína, soustředění a zodpovědnost, je lyžák i místem zábavy, radosti, smíchu, navazování nových kamarádství i prvních lásek. Zážitky, které si děti odnášejí, patří k nejhezčím a nezapomenutelným vzpomínkám na základní školu. A že takové chvíle opět nechyběly, mi potvrdilo i hlasité skandování na řidiče v autobusu při cestě zpět: „Otoč to, otoč to, otoč to!“...

    S poděkováním Nadačnímu fondu Pastelka za příspěvek na autobus, panu Martinu Markovi za ceny CRAFT, drahým kolegům a v neposlední řadě všem úžasným dětem, které mě opakovaně mile překvapovaly a díky kterým mohu s jistotou říct: „NENÍ DŮLEŽITÉ KAM, ALE S KÝM!“

                                                                                         

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Adriana Hálová, vedoucí LVK.

 

LYŽÁK  (melodie písničky Hrobař)

 

Na lyžařském výcviku,

všichni zapomenou na fyziku,

matiku a taky na příraz…

 

Nikomu teď přeci nevadí,

že žáci vůbec nic nevědí,

teď je čas na správnou zábavu...

 

Popadneme snowboardy a lyže,

všechno zvládneme bez potíže,

užijem si vysněný LYŽÁK…

 

Učíme se jezdit na svahu,

nedá nám to velkou námahu,

někteří se pořád zlepšují…

 

Jiným zase dělá problémy,

udržet se kolmo na zemi,

asi rádi pořád padají…

 

Zlepšujem se ale každý den,

vzájemně si vždycky pomůžem,

instruktoři z nás radost mají…

 

Nanananana…………..

 

Agi Müllerová (LVK 2022).

 

NAHORU nahoru