29. 9. 2021

Úspěchy Vizovjánku

Vizovice – slivovice. To není jen rým, ale i hluboká pravda. Okolí Vizovic je složením půdy a podnebím pro pěstování trnek ideální. Věnovali se mu Valaši už po staletí. A tak není divu, že o trnkách vzniklo mnoho písní, tanců i pověstí. A jak to s těma trnkama ve Vizovicích bylo? Kde se jich tam tolik vzalo?

Možné vysvětlení dodali ve svém vystoupení naši žáci, kteří navštěvují soubor Vizovjánek 25. září 2021 ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Konala se zde regionální postupová přehlídka dětských folklorních souborů Valašska, které se zúčastnily také dvě nejstarší dětské skupiny Vizovjánku. Jedna předvedla pásmo „Na trnkách“ a druhá si vařila „V kuchyni“. Pásma, která společně s dětmi vymyslely a nacvičily vedoucí – paní učitelky  Radka Tulejová a Jitka Macková, porotu zaujala natolik, že obě skupiny postoupily do celostátního kola v Jihlavě, které se bude konat 20. listopadu 2021. Doprovodí je cimbálové muziky Ocúnek a Ocún pod vedením Terezy Malaníkové. Všem účastníkům  gratulujeme a budeme držet v celostátním kole pěsti!!