4. 11. 2021

Workshopy na filmové škole

Minulý podivný rok příliš nepřál oblíbeným mimoškolním akcím, a tak se na ty letošní, které zatím s drobnými bezpečnostními omezeními pořádat lze, většina žáků vizovické základní školy opravdu těší. Jedna z prvních se uskutečnila hned na počátku měsíce října, kdy se sedmáci navštěvující volitelný předmět mediální výchova vydali na sérii workshopů pořádaných Střední školou filmovou, multimediální a počítačových technologií ve Zlíně.

Celodenní setkání, organizovaná jako součást projektu „Modernizace odborné učebny – Ateliéru Karla Zemana“, probíhala od pondělí 4. do středy 6. Října. Naše děti se rozdělily na dvě šestičlenné skupiny a každá z nich absolvovala jeden celý den nabitý zajímavými přednáškami a praktickými činnostmi.

V pondělí jsme program zahájili povídáním o druzích televizních a filmových kamer. Žáci zjistili, jaký je mezi nimi rozdíl a co se s nimi dá natočit, prozkoumali kameru se čtecím zařízením a došlo i na první natáčení „nanečisto“. Odpolední program už vyžadoval mnohem více samostatnosti a odvahy. Děti si vyzkoušely, jak probíhá vysílání televizního zpravodajství, včetně hlášení předpovědi počasí. Střídaly se u režijního pultu i před kamerami, a protože využívaly techniku tzv. klíčování, byl výsledek opravdu přesvědčivý.  Skvěle vybavené studio se v posledním workshopu proměnilo v místo, kde se natáčí film. Žáci se naučili postavit kamerovou jízdu, manipulovat s mobilní kamerou, klapkou či mikrofonem a ti nejodvážnější se pak na chvíli stali herci.

Úterní program byl odstartován přednáškou o historii a druzích filmových triků. Po nezbytném teoretickém úvodu si žáci jeden z triků, který hojně využíval v době před digitalizací například dobře známý animátor a filmový režisér Karel Zeman, dokonce vyzkoušeli.  Následovala poutavá exkurze po jednotlivých pracovištích ateliéru. Kromě již zmíněného natáčecího studia a režie se děti podívaly do prostorů, kde probíhá postprodukce, dověděly se řadu zajímavostí o práci se zvukem i obrazem a samozřejmě si vše mohly osobně „osahat“. Závěrečnou a nejspíš nejatraktivnější aktivitou dne bylo „natáčení“ AZ kvízu junior, opět s dětmi za i před kamerami a u režijního pultu. Děti se nechaly strhnout nejen nelehkými činnostmi v rolích televizních technických pracovníků a moderátora, ale zabojovaly téměř jako doopravdy v jednom soutěžním kole.

Setkání na Střední škole filmové, multimediální a počítačových technologií bylo připraveno atraktivně a profesionálně a sedmáci si z obou dní odnesli spoustu zážitků i vědomostí. Kromě vhledu do zajímavého oboru, který má na Zlínsku mnohaletou tradici, umožnily workshopy dětem zažít ještě jednu zajímavou zkušenost – totiž že se občas vyplatí opustit komfortní zónu a pustit se odhodlaně do činnosti, která nás láká, ale o níž moc nevíme, a proto se jí obáváme. Ať už se děti navštěvující mediální výchovu na vizovické základní škole budou v budoucnu věnovat filmu, žurnalistice, novým médiím či čemukoli jinému, tato schopnost se jim v životě bude určitě mnohokrát hodit.