PROPOJUJEME HISTORII I SOUČASNOST

UČÍME MODERNĚ V NOVÉ I 'STARÉ' ŠKOLE

30. 6. 2023

Sportovní aktivity a účast v soutěžích ZŠ Vizovice ve školním roce 2022/23

Pandemie covidu – 19 vedla k zavedení mnoha omezení v různých oblastech našeho života. Opakovaně několika měsíční uzavření škol, výrazné snížení či dokonce úplné zrušení sportovních akcí a soutěží mělo negativní vliv na chuť a motivaci dětí sportovat, což se odrazilo i ve školní tělesné výchově sníženou výkonností a celkovou kondicí žáků. Tento školní rok jsme tak s radostí po třech letech navázali na sportovní tradici naší školy a od prvního měsíce jsme začali vymýšlet, organizovat a připravovat děti na různé sportovní akce a soutěže.

Hned v září naši snahu odstartovaly dva závody. Okresní kolo atletického čtyřboje (AČ) v Otrokovicích, kde jsme měli zastoupení ve všech kategoriích. První AČ po epidemii a v netradičním termínu byl asi překvapením pro mnohé školy, v soutěži jsme měli jenom jediného soupeře.   Ml. žačky 2.m., ml. žáci 1. m., st. žáci 2. m., st. žačky 1. místo. Z prvního místa chlapci (V. Veselý, F. Holek, S. Ilek, T. Hlobil, T. Provalil) i děvčata (J. Fúsiková, T. Mitáčková, K. Halová, A. Ostravská, L.Konečná) postoupili na kraj do Uherského Hradiště, kde obsadili  6. a 5. místo.

Druhou akcí byl Trnavský vrch - okresní přebor v přespolním běhu. Družstvo starších chlapců (Š. Veselý, L. Srnka) skončilo na 3. místě. Nejlépe si vedla naše nejmladší děvčata (K. Tlusťáková, E. Návratová), která po úžasném individuálním výkonu porazila všechny soupeřky a díky zlatu a stříbru se nominovala na krajské finále do Bystřice pod Hostýnem. V říjnu pak již šestice mladších děvčat (E. Návratová, B. Macíková, S. Pozlovská, T. Tlusťáková, S. Osrságová, S. Samohýlová) v silné konkurenci doběhla na krásném 5.místě.

V listopadu na naší škole proběhlo v 3. a 7. ročníku testování tělesné zdatnosti dětí. Celkem jsme otestovali 133 žáků, testovací baterii tvořily čtyři testy – test vytrvalosti, člunkový běh 4x10m, skok daleký z místa a leh-sedy. Výsledky naší školy se výrazně nelišily od celostátního průměru.

Následoval florbal mladších a starších chlapců. Na okrskovém kole v Želechovicích se umístili na 4. a 5. místě a měli možnost poměřit své sily se školami z blízkého okolí.

Od prosince do března žáci čtvrtého a šestého ročníku v průběhu hodin TV navštěvovali ledovou plochu Kapka resort Vsetín a v několika lekcích se učili a zdokonalovali v jízdě na bruslích.

Kromě bruslení jsme v tento měsíc vyjeli se žáky 7. ročníku na LVK na Martinské Hole. Význam kurzu spočívá nejen v zdokonalování lyžařských či snowboardových dovedností, ale i v rozvoji a utužování sociálních vztahů.

S příchodem jara a oteplováním se otevřely stadiony a začala atletická sezona. Prvním závodem byl v dubnu Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV). Okresní kolo se konalo v Otrokovicích a úspěch jsme slavili v závodě družstev (K. Mojžišová, K. Tlusťáková, B. Kovářová, S Samohýlová, F. Holek, P.Bambuch, D. Kobylík, V. Veselý) i jednotlivců (zlato – V. Veselý, S. Pozlovská, B. Kovářová, stříbro – B. Macíková, J. Fúsiková, K. Mojžišová, bronz – L. Srnka, D. Kobylík, T. Marková). Krajské finále se konalo na stejném stadionu na konci května, družstvo v silné konkurenci 15 škol obsadilo 7. místo. V kategorii jednotlivců se nejvíce dařilo Sáře Samohýlové, získala zlato a postoupila na celostátní finále do Brna, které se bude konat v září 2023. Bronzovým umístěním se na celostátní finále nominovala i Klára Tlusťáková. Z třetího místa a bronzové medaile se ve své kategorii těšila i naše třetí závodnice, Julie Fúsiková.

Druhou dubnovou sportovní akcí byl fotbalový turnaj Mc Donald´s Cup, kterého okrskové kolo se konalo na hřišti v Lužkovicích. Mladší kluci (1.-3. roč.) si přivezli krásné  2. místo a starší (4.-5. roč.) vybojovali místo 1.,  čím si zajistili postup na okresní kolo do Brumova –Bylnice. Tady již byla silnější konkurence a chlapci obsadili 5. místo.

V květnovém AČ, opět v Otrokovicích, už při účasti 9 škol, se nejvíce dařilo stříbrným starším chlapcům (M. Matyáštík, M. Jaroňek, D. Čuri, M. Bernatík, F. Váňa) . Děvčata v obou kategoriích – mladší i starší, skončila na 4. místě a mladší chlapci šestí. Ambice na medaile jsme měli právě u starších děvčat, žel, škola ve stejném termínu jela na jazykový zájezd do Londýna a odvezla s sebou děvčata, která už nešlo nahradit.

Dalším květnovým závodem byl Pohár rozhlasu s Českou spořitelnou (PČR) v Otrokovicích. Mladší děvčata i kluci zůstali bez medailového umístění (4., 5.místo), starší děvčata (J. Fúsiková, K. Halová, A. Ostravská, Š. Vyoralová, T. Mitáčková, E. Dubská, E. Zrníková, L. Konečná, T. Boháčová, A. Hanáková) zabojovala a získala bronz. Okresní kolo nejlépe zvládli starší chlapci (M. Matyáštík, M. Jaroněk, D. Čuri, M. Bernatík, F. Váňa, F. Šenkýř, L. Srnka, T. Rafaj, J. Podhányi, Š. Veselý), kteří si druhým místem zajistili postup na krajské finále ve Zlíně, kde skončili na 8. místě.

Ve stejný den se ve Zlíně konalo ještě jedno krajské finále a to v orientačním běhu. Zastoupení jsme opět měli ve všech kategoriích, nejvíce se dařilo naším nejmenším reprezentantkám (T. Ostravská, A. Vlčková), děvčátka ze 4., 5. tříd získala třetí místo.

Měsíc červen již patřil žákům 9. ročníku. Dvoudenní turistický kurz po Valašsku byl prověrkou nejen aktuální fyzické kondice zúčastněných, ale i vzájemných vztahů, které mnozí budují celou školní docházku.

Ve čtvrtek, předposlední den školního roku, jsme se loučili s našimi „deváťáky“. Jak jinak, i sportem. Děvčata si zahrála tři zápasy v softbalu a poslední sportovní třešničkou byl již tradičně fotbalový duel mezi 9. a 8. ročníkem.  Nepodařilo se nám domluvit s fotbalovým oddílem SK Vizovice, tak letos jenom na „umělce“.

Na závěr chci poděkovat všem dětem, které naši školu i město reprezentují v různých soutěžích a jsou, doufám, motivací i vzorem pro mnohé své spolužáky. Dále děkuji panu Martinu Markovi za trička CRAFT pro atlety, kteří pravidelně trénují po dobu celého školního roku v atletickém kroužku, a Nadačnímu fondu Pastelka ZŠ Vizovice za podporu v podobě sladkých odměn na sportovní akce a proplacení autobusové dopravy na LVK i závody v Otrokovicích.