18. 10. 2023

Zeměpisná a fyzikální exkurze – elektrárna Dlouhé stráně

První říjnové pondělí 2. 10. probíhalo pro žáky 8. ročníku netypicky. Sešli jsme se v brzkých ranních hodinách a společně jsme vyjeli objednaným autobusem směrem na Kouty nad Desnou. Čekala nás exkurze do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Celodenní akce probíhala ve spolupráci s Turistickým oddílem mládeže Čižici Vizovice, který částečně financoval náklady na přepravu.

Do autobusu k nám v Koutech přisedl pan průvodce a než jsme dorazili k elektrárně, přiblížil nám okolní geologické poměry a historii výstavby obou tamních vodních nádrží. Po zajímavé prohlídce podzemí elektrárny jsme vyjeli až k horní nádrži, která leží ve výšce 1 350 m n. m. Odtud již následoval pěší sestup do údolí areálu Kouty nad Desnou. A nebyl zrovna snadný. Šli jsme po turistické červené značce kolem rozhledny u Tetřeví chaty, odkud trasa pokračovala dolů po lyžařské sjezdovce. Silné zážitky z exkurze umocnilo i vydařené slunečné počasí, které nám dovolilo daleké rozhledy na hřebeny Hrubého Jeseníku, včetně nejvyššího vrcholu - Pradědu.

Mgr. Martin Malina